widowisko w reżyserii Szczepana Szczykno
scenografia Jerzy Łazewski, Mikołaj Čiurlionis, muzyka Dawid Ludkiewicz, Mikołaj Čiurlionis
aktorzy: Jerzy Łazewski w roli Czesława Miłosza, Agnieszka Lużyńska, Joanna Wieczorek, Paulina Borzecka
podróż poetycko – teatralna, w której przewodnikiem będzie CZESŁAW MIŁOSZ
celem podróży są Marki przełomu XIX i XX wieku, czas pobytu ČIURLIONISA w Markach oraz intensywnego rozwoju miasta

20 WRZEŚNIA 2018 W PAŁACU W CHRZĘSNEM 
8 LISTOPADA 2018 W MARECKIM OŚRODKU KULTURY 

 

PODRÓŻNICY 
CZESŁAW MIŁOSZ
Łącznik pomiędzy światem Wschodu i Zachodu. Urodził się na Litwie, po wojnie pracował w dyplomacji jako attaché kulturalny, w 1951 wybrał azyl polityczny, a pod koniec życia zamieszkał w Krakowie.

MIKOŁAJ KONSTANTY ČIURLIONIS 
Zakończył swoją podróż życia w Markach. Urodził się na Litwie, ale mówił w języku polskim. Kształcił się w Warszawie w Instytucie Muzycznym u Antoniego Sygietyńskiego i Zygmunta Noskowskiego. Malarstwo studiował w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ferdynanda Ruszczyca i Konrada Krzyżanowskiego. Uprawiał też literaturę (m.in. pamiętniki, poematy prozą, wiersze). Największe uznanie zdobyło jego malarstwo. Zmarł w 1911 roku w sanatorium w Pustelniku, w którym leczył się na załamanie nerwowe ponad rok.

WŁADYSŁAW OLECHNOWICZ 
Polski lekarz psychiatra, antropolog, etnograf, archeolog. Był opiekunem i lekarzem Čiurlionisa. Założył pierwszą w Polsce prywatną lecznicę dla umysłowo chorych w Lublinie, którą w 1900 roku przeniósł do własnego majątku Czerwony Dwór w Pustelniku. 

BRACIA BRIGGS 
Założyciele Fabryki Przędzalniczej w Markach, którzy pod koniec XIX wieku zdecydowali się zostać polskimi obywatelami. Dzięki nim powstało modelowe osiedle robotnicze na wzór Burneville – udany eksperyment, polegający na zapewnieniu robotnikom mieszkań w zdrowym otoczeniu, a także nowoczesnej szkoły, szpitala. Znaczna część mareckiego osiedla przetrwała, a także szkoła (siedziba Mareckiego Ośrodka Kultury), park w stylu angielskim, pałacyk Briggsów. Okres pobytu Čiurlionisa w Markach – to czas największej prosperity fabryki Briggsów.